CLIFF RICHARD
Dynamic – The Brits Are Rocking Vol 10
Bear Family BCD 17729 (78 min)
Här åkte de förutfattade meningarna ner i sophinken. Cliff Richard har för mig varit en tvålfager frimicklare med mjäkiga hits som ”Living doll”, ”I´m a bachelor boy”, ”Summer holiday”, ”Congratulations” och ”We don´t talk anymore”.
Den här samligen på 34 låtar från åren 1958-1961 visar att det fanns ett Cliff Richard-liv innan det ovannämnda. Här är han ung, otämjd och levererar adrenalinpumpade rock´n´roll ihop med smått fantastiskt komp av The Shadows; Hank Marvin och Bruce Welch gitarrer, Jet Harris bas och Tony Meehan trummor.
De fyra i Shadows (och The Drifters i tre låtar) driver Cliff framför sig i ett tempo som stundtals blir rena punken. Att säga att jag är överraskad är en underdrift. Snarare lite småchockad. Varför var striden då i slutet på 1950-talet mellan Elvis och Tommy Steele, varför inte Elvis mot Cliff?
Covers av välkända rock´n´roll låtar i egna versioner varvas med specialskrivet av Ian Samwell och Lionel Bart. Även Marvin, Welch och Harris har skrivit en del.
Klart bästa samlingen hittills i Brits rocking-serien.


