THE EUROPEAN BLUES ACES – A Handful Of Aces

{CAPTION}

THE EUROPEAN BLUES ACES
A Handful Of Aces
Homework Records HWR013 (43 min)

Här är en EU-vänlig skiva där fem artister från fem olika europeiska länder gått ihop för att spela blues. Det är Hein Meijer från Nederländerna sång och gitarr, Roger C Wade från England sång och munspel, tyske Christian Rannenberg på sång och piano, den finske basisten Jaska Prepula och till slut finske Danmarksboende Mikko Peltola på trummor.
De kastar sig in i Eddie Taylors ”I feel so bad” och det låter helt ok om än lite kliniskt och enkelt. Den där riktiga bluesgnistan saknas. Jazz Gillums ”Jockey blues” med pumpande piano från Rannenberg sticker ut lite och även Magic Sams ”All your love” bryter den mer Chessliknande blueslunken som annars dominerar.

Allt korrekt framfört och de hade nog trevligt när de spelade in det hela. Men det blir mer ett jam på lokala puben än en skiva att återvända till.

Facebook
Twitter
Print
Email
Skivtips
16 senaste