LEYLA McCALLA
The Capitalist Blues
Discograph/Jazz Village (43 min)
Multiinstrumentalisten Leyla McCalla, en av de fyra i Our Native Daughters, släpper sin tredje platta. Precis som de två föregående ”Vari-Colored Songs”, som var en hyllning till Harlempoeten Langston Hughes, och mer folkrootsiga ”A Day For The Hunter, A Day For The Prey”, så har den klart politiska texter. Panafrikanism och social rättvisa är ett tema.
Leyla är född och uppvuxen i New York, med föräldrar från Haiti. Numera bor hon i New Orleans. Hon sjunger på både engelska, franska och creolsk haitiska.
På nya plattan kompas hon av ett New Orleans Street Band och växlar mellan olika stilar. ”Money is king” är calypso, ”Oh my love” är zydeco. ”Heavy as lead” är en fin långsam soulgospel som tar upp Syrienkriget. Tre spår hittar rytmerna någonstans halvvägs mellan Haiti och New Orleans och Leyla sjunger på creolsk haitiska.
Leyla McCalla konstaterar med vokal intensitet att världen har blivit kall. Detta är dock en platta som värmer.