
SIRI KARLSSON & SOLO DJA KABACO
Stockholm – Ouagadougou
Tombola Records (DL/kassett) (31 min)
Musik från Västafrika, the Home of the Blues hävdar en del. Spetsad med svensk folklore och (fri)jazz. Kanske är jag lite övertänd, men blå toner finns där i ”So lost” och ”Son fina”. Corey Harris skulle gillat det här.
Siri Karlsson är Cecilia Österholm på nyckelharpa/sång och Maria Arnqvist på tenorsax/syntar/sång. Yep, nån Siri K-person finns inte i duon. Dja Kabaco är från Burkina Faso och har med sig sina landsmän Sylvain Dando Paré, elbas, och Seydou Koné på kalebass och djembe. Plus Simon Svärd, som har en betydande roll på gitarr/lapsteel. Simon, som är son till framlidne P-O Svärd, back-in-the-day gitarrist i kultbandet The Dew Dropsfrån Uppsala. Inspelningarna är gjorda i Ouagadougou med pålägg i Stockholm.
Det afrikanskt/arabiska dominerar skeendet, och jazzen och lite svenska toner bryter in här och där. ”So lost” har jag nämnt; långsam, bluesig (med lite god vilja), moody, steel guitar, rymd, härligt körande av Cecilia & Maria, muskulös sång av Solo. I ”Téré na bo” åkallar Solo högre makter? Han lyckas, tror jag. Det blir en 5-poängare. ”Lo fan yo ko” har shoutingarabiskt stuk med solon av tenorsax och lapsteel. ”Let´s go” är en snabb instrumental med röster mot slutet. Låten 100% inspelad i Burkina Faso, där ett par bröder Ouedraogo på percussion ersätter Paré och Koné i ett akustiskt avslut på skivan.
Sju låtar. Som sagt, kraftfull sång, och jag älskar körandet. Väldigt afrikanskt. Siri Karlsson & Solo Dja Kabaco turnerar i Sverige 21-28 juli. För datum och mer info om Siri: LIVE – Sirikarlsson.


