
DAVID HILLYARD & THE ROCKSTEADY 7
Home For Dinner
Org Music (64 min)
David Hillyard & The Rocksteady 7 är ett New York-baserat musikkollektiv som startades 1992 av saxofonisten David Hillyard. Han var också medlem i jamaicanska ska-gruppen The Slackers i många årtionden. Jamaicanska rytmer i möte med jazz är också något som kännetecknar detta album. Medlemmar från The Slackers och grupperna The Aggrolites och Hep Cat finns även med i Rocksteady 7 och körar, spelar keyboard och rytminstrument.
Albumet innehåller 13 spår och är i vinylformatet en dubbel. Ganska många långa låtar med andra ord och de flesta instrumentala. I låtarna med sång är det olika gästvokalister som tarton; Chris Murray, BNegão, and Felipe Machado. Egna original varvas med några covers alla med egna udda arrangemang, till exempel Dexter Gordons “Ca Purange”, ”Mack the knife” mest känd i Louis Armstrongs version och Hugh Masekelas “Grazing in the grass”.
Det vimlar av kvalitativa prestationer på främst olika blåsinstrument plattan igenom men jag saknar ibland den där riktiga attacken, tonsäkert förstås men det hela är ofta aningen för städat för mig. Jag väntar på att det ska släppas loss och bli lite galet men att behålla kontrollen prioriteras för ofta.
Bäst lyckas det i titelspåret “Home for dinner” – uptempo, ”traditionella” skarytmer och ett blås som tillåts skava en smula. I långa ”Humungous blues” släpper äntligen Hillyard på säkerhetsbältet på sin saxofon och ger järnet, mer av den varan skulle jag vilja haft. Sköna skarytmer och fina blåsriff också i ”Until then” med bra sång av gästande Chris Murray.
Som helhet kompetent, men för väluppfostrat.


