BLANDADE ARTISTER – That´ll Flat Git It! Vol 42

{CAPTION}

BLANDADE ARTISTER
That´ll Flat Git It! Vol 42 – Rockabilly & Rock´n´Roll From The Vaults Of King, Federal & DeLuxe Records
Bear Family Records BCD 17669 (71 min)

Syd Nathan startade King Records i slutet på 1943. Bolaget hade sitt säte i Cincinnati och kom från början att bli något av en magnet för artister från Ohio, Kentucky och Indiana inom rhythm´n´blues och country & western. Från mitten av 1950-talet fick det samma funktion för rock´n´roll- och rockabilly-artister. Den här samlingen på 30 spår är en av två där rockabillyn och rock´n´rollen samlats.

Charlie Feathers, Trini Lopez, Dave Dudley, Bruce Channel och Mac Davis tillhör det mer kända gardet bland artisterna. Kings svar på Bill Haley & His Comets, Boyd Bennett & His Rockers finns också med i två låtar. Majoriteten är alltså nya bekantskaper för mig. Allt är inte på topp men energin och hängivenheten går det inte att ta miste på. Bara det imponerar.
Den ojämna kvaliteten på låtarna vägs upp mot bookleten där Bill Dahl berättar historien om bolaget och om varje artist som medverkar. Den innehåller också mycket fina foton.

Facebook
Twitter
Print
Email
Skivtips
16 senaste