BLANDADE ARTISTER – Boss Black Instrumentals Shaggy Dog Vol. 3

BLANDADE ARTISTER
Boss Black Instrumentals Shaggy Dog Vol. 3
Koko Mojo KMCD107 (64 min)

Efter serierna ”Boss Black Rockers” och ”More Black Rockers” har Koko Mojo följt upp med denna serie som nu har kommit till vol. 3. Syftet är enligt skivkonvolutet (digipack som brukligt med Koko Mojo) att presentera ”klagande orglar, skrikande saxofoner, brännande gitarrfraser och maniska trummor” som är tänkt att få upp lyssnaren ur den nedsuttna och bekväma fåtöljen och ösa loss framför stereon, gärna med något stärkande i glaset.

Den ambitionen borde inte vara så svår att uppfylla med artister som T-Bone Walker, Elmore James, Earl Hooker, Bill Doggett, Sonny Boy Williamson, Roy Montrell, Jerry McCain, Robert Parker, Buster Brown, Lloyd Glenn och Don & Dewey. Och visst svänger det en hel del och det finns ett antal pärlor, men en del låtar känns som typiska b-sidor som ska fylla upp en singel och framförs utan större finess eller originalitet. I lagom portioner är det trevligt, men 26 st låtar på raken kräver en del tålamod av lyssnaren. Koko Mojo brukar vara mycket sparsamma med uppgifter om medverkande musiker etc, men här är det tunnare än vanligt.

Slutsatsen är att det är en bitvis smått trevlig platta (fast de bästa låtarna har man i regel på annat håll), men i längden lite tröttsam och inget man måste införskaffa.

Facebook
Twitter
Print
Email
Skivtips
16 senaste